Ürün Ara

loader

Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar’ın yaptığı haber


Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar’ın yaptığı haberin tamamını okumak için linki tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/…/jeneratoru-gronlanda-uzandi-ik…

İSTANBUL Sancaktepe’deki fabrikası tam kapasite çalışan, sipariş bile reddeden Teksan Jeneratör’ün ortakları, ikinci fabrika için Çorlu’daki Avrupa Serbest Bölgesi’nde iki ayrı arsa edindi.

Çorlu’da yatırımı düşünürken, Teksan Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ata’nın başını çektiği bir ekip Kocaeli Serbest Bölge AŞ’de (KOSBAŞ) Proses Metal’e ait fabrikada işlerin durduğunu belirledi.

Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, “İkinci fabrikayı Çorlu’da yapalım” dese de Ata’nın görüşü ağır bastı. Proses Metal’e ait fabrika için görüşmelere başladı. Şirketin 12-13 bankaya borcu başlangıçta pürüz gibi görünse de şirketin sahibi hepsini temizledi. Fabrika ve yanındaki arsanın Teksan’a 49 yıllığına geçişi 2014’te tamamlandı.

Teksan böylece 25 milyon Euro’luk ikinci fabrikanın ilk faz yatırımına girişti. 30 bin metrekarelik ilk faz, bu yılın ekim ayında resmen faaliyete geçecek. Fabrikanın 50 bin metrekareye çıkarılması planı da şimdiden yapıldı.

Teksan’ın Sancaktepe’deki fabrikasını Burak Başeğmezler, Genel Müdür Yunus Teksan ve Pazarlama Direktörü Bertan Birkan’la gezdim. Ardından Kocaeli Serbest Bölgesi’ne gidip, yeni fabrikadaki son hazırlıkları gördük.

Özdemir Ata, yeni fabrikanın tümüyle ihracata çalışacağını belirtti, Başeğmezler, serbest bölgenin avantajını anımsattı:

- Gelir vergisi avantajı maliyeti düşürecek.

Jeneratörü Grönland’a uzandı, ikinci fabrika için KOSBAŞ’ı seçti

Halen 126 ülkeye ihracat yaptıklarını vurguladı:

- Şili’den Tayland’a, Mısır’dan Grönland Zuckerberg Araştırma Merkezi’ne kadar dünyanın farklı noktalarına jeneratör gönderiyoruz. Geçen yıl ihracatımız 40 milyon Euro’ydu. Yeni fabrikayla ihracatımız artacak.

Ata, tarihçesi 1994’e uzanan şirketteki eski iki ortağını anımsadı:

- Eski iki ortağımız, “Yeteri kadar kazandık, şimdi harcama dönemi” derdi. Şimdiki ortaklarla yatırım odaklı yol alıyoruz.

Başeğmezler, Çorlu planını yeniden ortaya koydu:

- İnşallah 3’üncü fabrikayı da Çorlu’da yaparız.

Teksan, bu yıl 120 milyon Euro’luk ciro hedefiyle yoluna devam ediyor.

3’üncü fabrikanın gündeme gelmesi çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor...

BAZ İSTASYONUNA HİBRİT JENERATÖR

TEKSAN Jeneratör Genel Müdürü Yunus Teksan, ürettikleri jeneratörlerin dizel, benzin, doğalgaz ve biyogazla çalıştığını vurgulayıp, ekledi:

- TÜBİTAK destekli proje ile hibrit jeneratör yaptık. Bu jeneratörün yanına güneş paneli veya rüzgar türbini konuluyor. Onların enerji üretimi durunca jeneratör çalışıyor.

Bu tip jeneratörün GSM baz istasyonları için ideal olduğunu savundu:

- Elektrik hatlarından uzak baz istasyonları jeneratörle çalışıyor. Mevcut jeneratörlere sıkça yakıt takviyesi gerekiyor. Hibritte 6 ay sahaya uğramaya gerek kalmıyor.

KABİN İÇİN YANMAZ KAPLAMA GELİŞTİRDİ

TEKSAN Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler ve Genel Müdür Yunus Teksan, jeneratörde yerliliğin yüzde 30’larda seyrettiğini, Ar-Ge’ye yüklendiklerini vurguladı:

- Ülkemiz Ar-Ge liginde 97’nciyiz. Ar-Ge Merkezi belgemizi de aldık.

Yunus Teksan, zaman zaman jeneratör kaynaklı yangınların gündeme geldiğine işaret etti:

- Jeneratör kabini için yanmaz kaplama geliştirdik. Jeneratör yansa da, yangın kabin dışına sıçramıyor.



07.06.2017